Co to jest USG gruczołu tarczycy dla biegacza?

Badanie USG tarczycy jest jednym z najczęściej wykonywanych badań, kiedy istnieje jakiekolwiek podejrzenie występowania dowolnych problemów z tym gruczołem.

lekarz

Tarczyca

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się po bokach oraz po części przed samą krtanią człowieka. Wydzielane przez tarczycę gruczoły mają wpływ na tempo metabolizmu, co z kolei przekłada się na ogromną ilość zjawisk i procesów zachodzących w ciele człowieka. Typowe schorzenia tarczycy lub problemy ogólno układowe wpływające na jej działanie powodują albo zbyt dużą aktywność tego gruczołu, albo jego aktywność zbyt niską. W obu tych przypadkach może dochodzić do przerostu gruczołu, czyli powstawania tak zwanego wola, a co za tym idzie do dolegliwości w organizmie wymagających leczenia. W pierwszym przypadku spowodowane będzie przede wszystkim powstawaniem guzów i ich niekontrolowanym wzrostem, jak również gromadzeniem nadmiernych zapasów hormonów rozpuszczonych w specyficznym żelu zatrzymywanym w gruczole. W przypadku niedoczynności występuje rozrost gruczołu mający rekompensować zbyt małą produkcję hormonów przez tarczycę.

Przebieg badania USG tarczycy

Podstawowym celem badania USG tarczycy jest zawsze wykrycie guzów, które mogą się pojawiać w samej tarczycy, jak również samo dokładne określenie rozmiarów gruczołu i jego dokładnej postaci, na przykład rozmieszczenia komórek aktywnych w samym miąższu gruczołu. Badanie USG tarczycy wykonywane jest poprzez przyłożenie końcówki aparatu do skóry pacjenta, zazwyczaj pokrytej żelem pomagającym w przewodzeniu ultradźwięków podawanych przez urządzenie. Rozchodzenie się fal w organizmie może zostać przez urządzenie odczytany, dzięki czemu możliwe jest dokładne opisanie budowy anatomicznej narządu i stwierdzenie czy pracuje on właściwie czy też występują na nim jakieś nieprawidłowości. Co więcej, badanie USG tarczycy jest też prowadzone w trakcie biopsji, czyli procedury polegającej na wykonaniu wkłucia w tarczycę specjalną igłą i pobraniu za jej pomocą fragmentu tkanki do analizy.

Badanie USG tarczycy w Warszawie: www.medica2000.com.pl.